DİSLEKSİ TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

🐝DİSLEKSİ TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?🐝

💫 Disleksi hastalık değildir; okumada yaşanan güçlüktür. Bilenen herhangi bir tedavisi yoktur ve  dikkat eksikliği, dürtüsellik, hiperaktivite vb. eşlik etmediğinde ilaç tedavisi de uygulanmamaktadır. Bütün bunların yanı sıra erken tanı dislekside oldukça önemlidir.

💫Dislektik birey özel eğitimle desteklendiğinde yaşanan zorlukların sağaltılması mümkündür. Araştırmalara göre erken tanı konulan (1.,2.,3. sınıftaki bireyler) özel eğitimle desteklendiğinde tamamına yakını okul hayatına sorunsuz devam etmektedir. 💫Özel eğitimle destek süreci her dislektik bireyde aynı uzunlukta değildir. Bu durumu disleksinin türü, şiddeti ve disleksiye eşlik eden -varsa-dikkat eksikliği, hiperaktivite vb. durumlar ve ailenin desteği de etkilemektedir. Bu bakımından gerekli olan destek eğitiminin sıklığı da değişkenlik göstermektedir.

👨‍👩‍👦‍👦AİLELERE NE GİBİ GÖREVLER DÜŞMEKTEDİR ?👨‍👩‍👧‍👦

💫Aileler çocuklarına hastalığı var gibi bakmamalı ve “neden anlamıyorsun, niye olmuyor” şeklinde sürekli kaygılanıp dislektik bireyin yaşadığı zorluğu daha da güç bir hale getirmemelidir.

💫Okuma konusunda zorlandığı için okul hayatında motivasyonu düşen birey, genellikle özgüven problemi de yaşamaktadır. Eğitimle desteklendiğinde öğrenme şeklini keşfeden çocuk, yapabildiklerini gördükçe zamanla daha yüksek bir motivasyon ve özgüvenle yaşantısına devam edecektir. Bunun olabilmesi için de okul-ev-çevre önemli bir etkendir. Okuma hızının diğer bireylerle kıyaslanmaması, okumada ya da yazmada yanlışlıkları olduğunda “başarısızlık” algısı oluşturulmamalıdır. Başarı ve değer kavramı; sadece akademik alanda gösterdiği başarı/başarısızlığa veya okuma konusunda gösterdiği başarı/başarısızlığa bağlanmamalıdır.

💫Bu durumu zeka problemi gibi algılayıp okumada yaşanan problemi felaketleştirmemek ve gelişmeleri okuma problemi yaşamayan bireylere göre kıyaslayarak değerlendirmemek gerekir.

✍️ Psikolog Merve Koçu ✍️

 Bir cevap yazın