Başkalarında rahatsız olduğumuz şeyler bizimle ilgili bir durumu ifade ediyor olabilir mi?

“Başkalarında sizi en çok rahatsız eden şey (davranış, karakter özelliği vb.) nedir? Öncelikle bu sorunun cevabını düşünmenizi istiyoru. Peki şimdi gelelim, bunu bilmek bize ne kazandırıyor? 🤔🙄😏 Öncelikle şu soruları kendi kendinize cevaplandırmanızı istiyorum.
✒Acaba bu özellik sizde var mı?
Başka insanlarda görüp de rahatsız olduğumuz şeyler, bilinçdışımızın derinliklerinde bize ait olup farketmek istemediğimiz özelliklerimiz olabiliyor. Bunu kısaca psikolojideki “yansıtma” savunma mekanizmasıyla açıklayabiliriz. Ancak bu her zaman böyle diyemeyiz. Peki bu rahatsızlığın başka ne gibi nedenleri olabilir? ✒ Bu özellik size kötü anılarınız olan bir kişiyi hatırlatıyor olabilir mi?
Daha önce size kötü durumlar yaşatan kişi/kişiler hafızanızdan kolay kolay silinmez. Ve bu da onlara benzettiğiniz (davranış, karakter özelliği yönünden) kişileri sırf bu yüzden sevmemenizi sağlar. Yani hissettiğiniz o hoşlanmama durumu aslında salt olarak o kişiye ait değildir. Şimdi düşünelim; o kişiyi kime benzetiyorsunuz ya da size hangi kötü anınızı hatırlatıyor?
✒ Böyle olmaktan korkuyor olabilir misiniz?
Bazen kendimize öyle kurallar koyarız ki… “Asla böyle biri olmamalıyım, ben bu şekilde davranmayacağım.” gibi. Ve bu yapmamaya çalıştığımız şeyleri, başkalarında görünce daha büyük tepkiler veririz. (duygusal olarak/ davranışsal olarak) 🌤⛅🌥🌦🌤⛅🌥🌦🌤⛅🌥🌦🌤⛅🌥 Artık “Bunu bilmenin bizim için ne yararı var?” kısmına gelelim. Kendimizi tanımak sandığımız kadar kolay bir durum değil. Kendimizi tanımak, işlevsel olmayan yönlerimizi (daha işlevsel olan yönlerle) değiştirebilmek için önce kendimizi “çözmemiz” gerekiyor. Bu “keşif”; uzun, keyifli ve başardığınızda size yepyeni bir PSİKOLOJİK GÖZLÜK/BAKIŞAÇISI verecek. Hadi o zaman, kendimizi çözmek için bir halka da bu olsun! 🔗🔗🔗🔗🔗
✍ Psikolog Merve Koçu ✍Bir cevap yazın