Dikkat eksikliğinde doğru yaklaşım nedir?

📋📌 🤔Dikkat eksikliğinde ne yapılabilir?
“Dikkat eksikliği nedir?” ,”Dikkat eksikliğini dikkat dağınıklığından ayıran neler vardır?” önceki yazımda bahsettim. Dilerseniz sayfamdan ya da instagram dan hesabımdan yazıyı okuyabilirsiniz.
Bu yazımda dikkat eksikliğine sahip bireye nasıl yardımcı olunabileceğinden bahsedeceğim.

📍Dikkat eksikliği basit ya da çabucak geçebilecek bir durum değildir. Bu yüzden çocukluk sorunu gibi değerlendirilmemelidir.
📍Sadece okulda yaşanan problemlere yönelik bir sorun da değildir, terapi ile kontrol altına alınmadığı noktada yetişkinlik döneminde de birçok soruna yol açabilecek bir durumdur. 👉Bu yüzden terapi ile müdahale edilmesi gerekmektedir.

📍Dikkat eksikliğine müdahalede en çok kullanılan yöntemlerden biri; dikkati artırmak için kullanılan cihazlardır.
📍 Bu cihazlar dikkat eksikliğine müdahalede bireyin yaşadığı bütün durumları özel olarak ele almadığı için yeterli değildir.
📍 Dikkat eksikliğinde psikoterapi veya özel eğitimle kapsamlı bir şekilde müdahale etmek gerekir.

📍Bu yaklaşımların içeriğinde ;

🍂b󠠼󠡂ireyin yaşadığı sorunlara yönelik iç kontrolünü geliştirme, 󠠠 🍂duygu ve davranış eğitimi, 🍂bütüncül davranışçı terapi,🍂dikkati geliştirmeye yönelik egzersizler, 🍂 kişiye özel ders çalışma metotları geliştirme gibi teknikler yer almaktadır.

🍃Dikkat eksikliğine sahip bireye uygulanan yöntemler; bireysel ve kapsamlı olmalıdır. Bu da uzun bir terapi sürecini gerektirmek ile birlikte bazı bireyler için seneler boyunca devamlılık istemektedir.
🍃Bunun haricinde uygulanan tek yönlü müdahaleler (cihaz, dikkat oyunları, dikkat setleri vs.) kapsamlı ve bireye özel olmadığı için kalıcı yarar sağlayamaz.

🤔Dikkat eksikliğine sahip birey terapi ya da özel eğitimle desteklenmezse neler olur?
📋 Bireyin sadece okul hayatında değil tüm yaşamını etkileyen dikkat problemi ; hayatındaki birçok alanda başarısız olmasına sebep olabilmektedir . Bu başarı sadece akademik başarı anlamında olmamakla birlikte sosyal hayattaki başarıyı da kapsamaktadır.

📋Birey bu sorunu sadece çocukluk ya da ergenlik döneminde yaşamayacak, terapi ve özel eğitimle desteklenmediğinde ; YETİŞKİNLİK DÖNEMİNE de aktarılacaktır.
📋İlaçla/cihazla sağlanan kısa süreli yöntemin etkisi de kısa sürmektedir. Terapi ve özel eğitimle desteklenen bireyler, daha kalıcı adımlar atmış olmaktadır.
✍ Psikolog Merve Koçu ✍Bir cevap yazın