Anksiyete bozukluğu nedir?

Anksiyete bozukluğu yaşayan kişiler; korku, kaygı, kötü bir şey olacakmış hissi ile içinde bulundukları durumu olduğundan daha kötü görme eğilimindedirler. Kaygı bozukluğu yaşadıkları anlarda genelde titreme, kalpte çarpıntı, terleme, şiddetli baş ağrısı, mide krampları veya sürekli idrara çıkmak gibi fiziksel olarak da kendilerini baskı altında hissederler. İçinde bulundukları bu durumun hiç geçmeyeceğini düşünürler. 

Anksiyete bozukluklarının sadece genetik ya da sadece çevresel faktörlerden dolayı ortaya çıktığı söylenemez, her ikisinin de etkisi vardır. Bireyde uyku sorunları, sürekli olarak kendini kötü hissetme, sinirlilik hali, tekrarlayan olumsuz düşünceler gibi yaşam kalitesini bozabilecek durumlar görülür. Normal bir kaygı durumunu, anksiyete bozukluğundan ayıran özellik ise; yaşam kalitesini etkilemesi ve süreklilik arz etmesidir.

“Anksiyete bozukluğu” başlı başına bir hastalık adı değildir. Kaygı duyulan bütün psikolojik rahatsızlıkların bir arada toplandığı bir ana başlıktır. Yaygın anksiyete bozukluğu, panik atak, obsesif kompulsif bozukluk, sosyal anksiyete bozukluğu ve sosyal fobi, travma sonrası stres bozukluğu, çeşitli fobiler gibi günümüzde en sık karşılaşılan rahatsızlıkları içerir.

✍Psikolog Merve Koçu✍Bir cevap yazın