Psikoloğa Kimler Gider/Gitmeli?

❓Psikoloğa kimler gider ya da gitmeli?

Psikolog, yıllarca bize “yanlış” tanıtılan ve pek de aşina olmadığımız bir meslek grubu oldu. O yüzden görüyorum ki; ne kadar toplumumuzda bu mesleğe karşı bakış açımız değişmeye başlasa da hala eksik bildiğimiz noktalar var. Bu yüzden sizlere kendi meslek grubumla ilgili ufak bir bilgilendirmede bulunmak istedim.

Psikoloğa “deliler” gider ya da “psikolog=deli doktoru” gibi yanlış bilgiler… Evet, biliyorum. Artık toplum olarak daha bilinçliyiz ve bu yüzden böyle önyargılarımız çoook geride kaldı. Artık psikoloğa giden insanların “deli” olduğunu söylemiyoruz ama “problemli/çok büyük sorunlara sahip kişiler” olduğunu söylüyoruz bazen. Oysa psikoloğa buna psikologlarda dahil herkes gidebilir.Çünkü psikoloğa gitmek; sanıldığı kadar sıradışı bir durum değildir.

Psikolog, doktor değildir. Bu yüzden size ilaç yazmaz ya da tanı koymaz. Yani psikoloğa gidenler “hasta” değildir, “danışan”dır.

Psikolog, size yönlendirme yapan ya da hayatınıza müdahale eden biri değildir. Psikologlar, yargılamadan sizi dinleyen kişilerdir. Size herhangi bir “etiketleme” yapmazlar. Sizin hakkınızda olumsuz fikirler beyan etmezler.

Psikoloğa gitmek için çok büyük sıkıntılara sahip olmak gerekmiyor. Psikologlar, yaşam kalitenizi daha iyi duruma getirmek için çalışan bir meslek grubudur. Onlar size kendinizi daha iyi tanıma,anlama,daha iyi ifade etme fırsatı sunarlar.

Psikolog; fobiler, okula uyum, öfke problemi, dikkat eksikliği, takıntılar, çocukların gelişim takibi….gibi hayatımızın her alanıyla ilgili çok çeşitli konularda size yardımcı olabilirler.

❗ Yani çok kısaca şunu belirtmek istiyorum ki;
psikoloğa sadece büyük ruhsal problemleri olan kişiler gitmezler. Ya da “psikoloğa ne zaman gitmeliyim, ne zaman destek almalıyım”diye soranlar için cevabım şu:

Kendinizi/çocuğunuzu daha iyi tanımak, hayatınızı/çocuğunuzun hayatını daha kaliteli hale getirmek istemeniz psikoloğa gitmek için yeterli bir sebeptir.

❓Psikolog kimdir?

📍Psikolog, danışanını onun bakış açısından bakarak onun yaşamına yardımcı olmaya çalışan kişidir.
📍Psikolog, karar verici, yargılayıcı, ahlak bilgisi veren kişi değildir. Size kendi çözümünüzü bulmanız için ışık tutan kişidir. Adeta bir ayna görevi yapar. Aynadaki yansımalarınızı anlamanıza yardımcı olur. Yeteneklerinizi, duygularınızı daha iyi tanımanıza yardımcı olan kişidir.

❓”Ben zaten akrabalarıma/arkadaşlarıma derdimi anlatıyorum. Psikoloğun da tek yaptığı bu zaten. İyi de bunun için psikoloğa ne gerek var?” diyenleri de duyuyorum.😀 İşte onlara cevabım:

📍 Tanıdığımız insanlara derdimizi anlattığımızda rahatladığımız doğrudur. Ancak bu sadece kısa süreli bir etkidir ve çözüm getirmez. Psikoloğun o kişilerden farkı şudur; sizin basit ve karmaşık zihinsel süreçlerinizi biliyor olmasıdır.

Yani bu şuna benzer; fiziksel rahatsızlığınızla ilgili hiçbir eğitime sahip olmayan birinin sizi ameliyat etmesine müsade edip iyileşeceğinizi düşünmek gibi. Sanırım, buna hiçbirimiz inanmayız hatta müsade etmeyiz. O halde psikolog olmayan kişilerden psikolojik destek aldığınızı düşünmeyin. Bu sadece; “konuşmak”tır.

Psikologla görüşmek, kendinizi daha iyi tanımak, kendinizi kabul etmek için gelişim süreci sağlayan bir olgudur.

✍Psikolog Merve Koçu✍Bir cevap yazın