Çocuğumuzun Zeka Gelişimine Katkıda Bulunmak İçin Aile Olarak Ne Yapmalıyız ?

-Günümüzde zekayı olumsuz yönden etkileyen en büyük unsurlar; televizyon,tablet, bilgisayar,…vb. elektronik cihazların kullanımı hususunda dikkat etmeliyiz. Kullanımları kısa süreli ve ebeveyn kontrolünde olmalıdır. Çocuğun beyin gelişimine zarar veren bu tür cihazlar, çocuğun sosyal hayatını da olumsuz etkiliyor.

– Çocuğunuzla iyi bir iletişim kurmaya özen gösterin. Onunla sürekli ne yaptığı, nasıl hissettiği konusunda muhabbetler kurun. Onu daima ve koşulsuz sevdiğinizi dile getirin.

-Çocuğunuzu imkanlar dahilinde sosyal aktivitelere katılması için cesaretlendirin. Spor, resim , müzik gibi ilgi alanlarıyla uğraşmasına müsade edin ve onu destekleyin.

-Çocuğunuzun zeka gelişimi için her yaş grubunda yapabileceğiniz en güzel aktivite ; kitap okumak… Okumayı bilmediği yaşlarda bile siz ona okuyarak ve sorular sorarak zeka gelişimine çok büyük katkılar sağlayabilirsiniz.

-Öyle ki birlikte kitap okumanız onun günlük duyduğu kelime sayısını artıracak bu da zekasını bütünüyle geliştirecektir.

-Medyayı kullanırken seçici davranıp rol model olmalı ve onu saldırgan, kötü örnek teşkil eden programlardan uzak tutmalısınız.

– Arkadaşlıklar kurması için yardımcı olmanız, sorunlarını dinleyip çözümünü kendisinin bulmasını sağlamanız onun duygusal zekasına, problem çözme yeteneğine katkı sağlayacaktır.

✍Psikolog Merve Koçu✍Bir cevap yazın