Çocuklarda Zeka Gelişiminde Ailenin Etkisi Nedir?

Bildiğimiz gibi zeka gelişiminde genetik etkenler oldukça fazla,evet. Peki çok sık bir şekilde bilmediğimiz şey nedir?

-Zeka gelişiminde ilginin etkisi.

Bir araştırmadan örnek vererek başlamak istiyorum:

-Romanya’da yetimhanede yetişen çocuklar üzerinde yapılan bir araştırmada sevgisizliğin ve ilgisizliğin nasıl bir felakete yol açtığını ortaya koyuldu.

Yetimhanede büyüyen çocukların ilgisizlik sebebiyle zekalarının gelişmediği tespit edildi. Yuvadan alınıp aileye verilen çocuklarda ihmalden gelişmeyen nöronlar arası sinaptik bağlantıların belli oranda tamamlandığı gözlendi.

Yani zeka gelişiminde genetik kadar çevrenin de etkisi var. Ki bu çevre aileyle başlıyor ve bu yüzden en büyük görev de ailelere düşüyor.

Zeka gelişiminde en değerli seneler 0-2 yaş dönemimize ait. 2-6 yaş arasında da en hızlı geliştiği dönem. Hani biz çok severiz ya bebeklerle “agucuk gugucuk” gibi anlamsız konuşmalar yapmayı 😊 işte o anlamsız sandığımız anların bile aslında çok olumlu anlamları var. (Empatiyi güçlendirmede, güvenli bağlanmada vs. olumlu etkileri var. Bu yazımda sadece zeka gelişimine olumlu etkilerinden bahsedeceğim.)

Yine yapılan araştırmalardaki sonuçlar şunu gösteriyor ki ; bilinçli ailelerdeki (burdaki bilinçliden kasıt; -kendine geliştiren- anlamında) çocuklar, bilinçsiz ailelere göre çok daha şanslı. Aradaki fark o kadar fazla ki çocuk bu farkı okuldaki eğitimle kapatamıyor/çok büyük çabalarla kapatabiliyor. Yani demem o ki; okul öncesindeki aile içerisindeki eğitim çocuğun tüm hayatını etkiliyor.

Burada bahsedilen bilinçli aile ve bilinçsiz aile arasındaki yaklaşım farkı şöyle:

-Çocuklarla konuşmayan, çocuğu saatler boyunca tv/teknolojik aletlere bırakan/buna göz yuman.

-Çocuğa kendini ifade etme şansı tanımayan, ilgisiz,agresif davranan vs.

✍Psikolog Merve Koçu✍Bir cevap yazın